افتتاح بلندترین آسمانخراشهای مسکونی فرانک گری در لسآنجلس

در این پروژه یک درب بین اتاق خواب و حمام جدید نصب شد که این مجموعه را تبدیل به سوئیتی کرد که از نشیمن هم قابل عبور و مرور باشد. طراحی دکوراسیون تلفیقی که در آن یک سبک بر سبک دیگر غالب باشد بسیار مهم است، زیرا در غیر این صورت همه عناصر در فضا برای جلب نظر مساوی با هم در نبرد خواهند بود. هر نوع طراحی خارجی و داخلی ویلا هرچند ساده باید حرفی برای گفتن داشته باشد و فضا را برای ساکنان خود به محیطی سبک و آرام تبدیل کند. نوع کاربری و ابعاد فضای ویلا نیز در طراحی دکوراسیون داخلی آن مؤثر است. این نوع دکوراسیون داخلی بر ایجاد بافت روستایی و حس سادگی، کهنگی و فرسودگی، طبیعی و دست ساز بودن عناصر و دکوراسیون داخلی تأکید دارد. رنگ آبی و سبز به عنوان رنگ طبیعی به کرات استفاده میشوند. رنگهایی وجود دارد که به طور خاص نمیتوان به عنوان رنگ خنثی در نظرشان گرفت اما کماکان به راحتی میتوانند در یکدیگر ترکیب شوند.

و-محرمیت: پنجرههای ارسی همچنین باعث محدود کردن دید از بیرون به درون خانه و ایجاد محرمیت میشود. قرار دادن پنجره های بزرگ در سراسر فضا باعث می شود تا نور طبیعی در طول روز به فضای داخلی بتابد. استفاده از پالت تمام رنگی سفید، ترکیب عناصری از قبیل پلاستیکهای روشن و استیل، نورپردازیهای طبیعی و کاربرد کم لوازم جانبی از جمله ویژگیهای این سبک به شمار میروند. رنگ اصلی در این سبک، طیف سفید است و برای جلوه بیشتر از ترکیب عناصر طبیعی مانند چوب، پلاستیکهای روشن، آلومینیوم و آهن و کفپوشهایی با پنلهای بزرگ استفاده میشود. علاوه بر رنگ نکته مهم دیگر به کار بردن عناصر طبیعی و به ویژه گل و گیاهان است که در این سبک باید به کار برده شوند. نکته قابل اشاره دیگر کمک گرفتن از تابلوهای نقاشی در رنگهای یک دست است. دکوراسیون و چیدمان منزل در ایران دچار دست خوشهای بسیاری شده است. در این سبک دکوراسیون داخلی از عناصر متضاد زیادی استفاده میشود. به همین دلیل است که رنگ در طراحی داخلی ساختمان اهمیت بسیار زیادی دارد. در این رابطه مواردی نظیر شرایط آب و هوایی محیط، مناظر موجود در پیرامون بنا و ساختمان همسایگان اطراف خانه میتوانند مورد توجه و ارزیابی قرار گرفته و با توجه به آنها، برای طرح فضاهای داخلی تصمیمگیری شود.

رنگهای گرم نیز فضای آرامشبخشی را در اختیار ساکنان منزل قرار میدهند. البته این دو رنگ به راحتی با رنگهای دیگر ترکیب میشوند و به چیدمان منزل زیبایی خاصی میدهند. در برخی مناطق شمال کشور مانند خزرشهر و کلاردشت و جنوب مانند جزیره کیش نیز ویلاییهای لوکس خاصی دیده میشود. در این سبک دکوراسیون داخلی سادگی زندگی کشورهای شمال اروپا را به خوبی میبینیم. در قرن هجدهم و نوزدهم از معماری اغراق آمیز باروک گرفته تا انقلاب صنعتی و آرت دکو و آرت نوو طراحی داخلی به معنای امروزی جایش را میان مردم باز کرد. اما خوب خوشبختانه چند سالی است که دکوراسیون سنتی و آثار هنری و صنایع دستی دوباره در میان مردم محبوب شده است و ما شاهد حضور المانهای سنتی در دکوراسیون مدرن امروزی هستیم. به طور مثال یک اتاق آبی کمرنگ را تصور کنید که در میان آن یک تابو نقاشی با پس زمینه سفید قرار گرفته است. رنگهای مختلف، تزیینات فراوان و مبلمان زیاد از جمله ویژگیهای این سبک است که اگر به درستی چیده نشوند و در طراحی به کار نروند، ممکن است خانه شما را از زیبایی بیاندازند! در لوازم این سبک از مبلمان شلوغ و با تزیینات زیاد استفاده میشود و اصولاً پارچههای گلدار و کفپوشهای سفید بخش اصلی طراحی این سبک هستند.

معمولا افراد برای چیدمان وسایل و دکور کردن تنها فضای کف منزل را در نظر می گیرند، توجه داشته باشید که دیوارها نیز فضای کافی برای قرار دادن وسیلههایی مانند قفسه کتاب یا قفسه لوازم خانگی دارند. با رعایت اصول تعادل و تکامل در چیدمان میتوانیم فضا را بزرگتر نشان دهیم. این فضا در ویلا یکی از پر رفت و آمد ترین فضاهاست و باید در اجرای این فضا هزینه و دقت بیشتری به خرج داد. مردم بیشتری توجهشان به طراحی درون خانه و اتاقها رفت و کم کم سبکهای امروزی شکل گرفت. این انسانها در ابتدا با وسایل دست ساز خود درون غار شروع به چینش کردند. یونانیها قوانین سختگیرانهای در قبال ساخت ساختمانهای بزرگ و ستونها وضع کردند و در خانههای خود از نقاشیها و گلدانها برای تزئین استفاده میکردند. بله متراژ بسیار مناسبی برای ساخت یک خانه دوبلکس هست. طراحی مبلمان در این سبک بسیار دقیق است و در نهایت یک اثر هنری از مبلمان ایجاد میشود گرچه طراحی مبلمان ساده است و از رنگهای کمی استفاده میشود اما ممکن است گاهی چوببریهای ظریفی در ساخت این لوازم استفاده شود و طرحهای مجسمهای بر پایه مبلمان حک شود. در صورت تمایل به استفاده از رنگهای مختلف، میتوانید رنگها را در فرش، مبلمان و یا قطعهای هنری استفاده کنید.

این سبک در نگاه اول شباهت هایی از نظر ظاهری با سبک کلاسیک دارد، اما از نظر جزئیات و طراحی شامل تفاوت هایی است که این دو سبک را از یکدیگر متمایز می کند. پهن کردن یک قالیچه خوش نقش و نگار نیز ورودی را از بقیه جاها متمایز می کند. از دیگر روشهایی که برای اضافه کردن هر چه بیشتر رنگ در مدل دکوراسیون و دیزاین منزل میتوان کمک گرفت استفاده از اشیاء و وسایل گوناگون در فضای خانه است. مخصوصا زمانی که با یک رنگ پر رنگی ترکیب شود. دیوار پذیرایی را چه رنگی میزنید؟ اگر میز تلویزیون و مبلمان شما به سبک مدرن است، سایر وسایل را مدرن انتخاب کرده و رنگ دیوارها را رنگی سرد در نظر بگیرید.

استفاده از این قاب در کنار مبلمان مدرن موجب ایجاد جوّی تازه و بهروز میشود. هرچه تناژ رنگ ملایمتر باشد این آرامش بیشتر و بیشتر میشود. این در حالی است که تجربه دیگران ثابت کرده است تفکیک فضا به هرجومرج کمتر و آرامش بیشتر ختم میشود. حتی دیوارها با پنل های مخصوص عایق شده اند تا سر و صدا مخل آرامش ساکنین اتاق نشود. حتی تا 6 ماه بعد از اینکه ساکن خانه شدیم هم خرید وسایل ادامه داشت. اما بهتر است پوستی تهیه شود که از بقایای حیوانات بر جای مانده است یا حتی پوستهای مصنوعی نیز برای این کار مناسب هستند. ما فضایی را که آنها در محیط ایجاد می­کنند را تحسین می کنیم و فقط می خواهیم شما هم ببینید که چگونه در خانه زیبا و شیک به نظر می رسد. وسایل هنری اضافه کردن رنگ به محیط خانه را بسیار راحت کرده است.

خانه نور؛ یک ساختمان سه طبقه تک واحدی است. این بخش از ساختمان به عنوان خصوصی ترین و آرام ترین بخش خانه، ضمن نزدیکی به فضای خانوادگی مانند؛ نشیمن و آشپزخانه، معمولا به طور مستقل و دور از پذیرایی مهمان طراحی می شود. استفاده از کرکرههای چوبی که به دور از زرق و برق هستند، می تواند فضای متفاوت همراه با عشق و سادگی را برای دکوراسیون چوبی اتاق شما ایجاد کند. شاید در وهله اول تصمیم بگیرید در دکوراسیون سوئیت کوچک کل فضا را به چشم یک اتاق بزرگ ببینید و نخواهید فضاهای مختلف را در آن تفکیک کنید. پس از گذر از دورههای مختلف تاریخی که هر کدام تاثیر بسزایی روی چیدمان داخلی فضا گذاشتند به دوران گوتیک میرسیم که نقش پر رنگی در آغاز تحول در این زمینه را داشت. با اختراع برق در این دوران روند طراحی داخلی کمی دگرگون شد. طرح های معماری ساخته شده از چوب، از بهترین طراحی های دکوراسیون چوبی برای استفاده در منزل به شمار می روند. همه ما دوست داریم دکوراسیون خانه مان انعکاسی از شخصیتمان باشد و با روش های بی شماری بتوانیم آن را چیدمان کنیم تا هر زمان که قدم در آن می گذاریم بهترین حس ممکن به ما منتقل شود.

این موضوع در چیدمان خانه نیز قابل تشخیص بود که بعد از به قدرت رسیدن حکومت پهلوی و تغییرات ساختاری که در زندگی مردم آن دوره به وجود آمد، تغییر به سوی مدرن شدن نیز روز به روز افزایش طراحی داخلی خانه با چوب یافت. زندگی آپارتمانی از یک سو و توجه به مدرن شدن افراد از سوی دیگر باعث تغییر در دکوراسیون منزل شد و از آن سالها به بعد با توجه به سبکهای مختلف در طراحی، مردم سعی در الگو برداری داشتند. در این مقاله با عنوان دکوراسیون منزل و اصولی که بهتر است بدانید توضیح کاملی در مورد چیدمان منزل و سبکهای مختلف این کار داده شده است. یک میز ناهارخوری کوچک هم جلو آشپزخانه قرار داده شده و خود آشپزخانه فقط یک دیوار کوچک را اشغال کرده است.

هنگامی که برای شروع زندگی زیر سقفی مشترک، خانه ای تهیه کرده اید و در مرحله انتخاب لوازم دکوراسیونی ـ کاربردی اصلی آن هستید یا در شرایطی که برای برطرف کردن پاره ای از نیازهایتان برای قسمتی از خانه، قصد خرید وسیله ای را دارید و یا به طور کلی اگر به جهت تغییر روحیه یا موقعیت فصلی، می خواهید چیدمان لوازم موجود را تغییر داده و تنوعی در محیط پدید آورید، منطقی ترین و اصولی ترین کار برای دستیابی به بهترین نتیجه چیدمانی، ترسیم پلان فضا و یا فضاهای موجود است. مورد قابل اشاره بعدی استفاده از چوب در چیدمان خانه برای پخش کردن رنگ در محیط است. مورد قابل اشاره بعدی استفاده از رنگ یکدست با الگویی مشخص در طراحی است. به طور مثال برچسب سه بعدی یکی از انواع برچسب است. برای این کار میتوان یک بوم در اندازه دلخواه آماده کرد و با برش دادن یک الوار یا استفاده از وسایل چوبیِ مستعمل و بریدن آنها، برشهایی متفاوت از چوب ایجاد کرد و آنها را روی تابلو در کنار هم چسباند که در نهایت تبدیل به تابلویی زیبا و مدرن از جنس چوب خواهد شد. از تبلوهای نقاشی گرفته تا وسایل دکوری هر کدام توانایی اضافه کردن رنگ به محیط خانه را دارند.

سبک سنتی در معماری نیز مانند سایر سبک های موجود در این زمینه از ویژگی های خاص و منحصر به فردی برخوردار است . بعد از اتمام جنگ جهانی و پشت سر گذاشتن خرابیها و با توجه به شرایط موجود تمرکز ویژهتری به ساخت و سازها و دکوراسیون داخلی شد. به عبارت دیگر، به بعد فیزیکی هر چیزی که دارای سه ویژگی طول، عرض و ارتفاع باشد، فرم می گویند. تصمیم بگیرید که آیا هزینه طراحی داخلی یک خانه دوبلکس شیک برایتان مناسب است یا یک خانه دوبلکس ساده را ترجیح میدهید. راه پله خانه های دوبلکس می تواند بر زیبایی و جذابیت نمای داخلی ساختمان تاثیرگذار باشد از این رو معماران و طراحان داخلی روی طراحی راه پله ها این خانه ها حساسیت و دقت لازم را به خرج می دهند, در خانه دوبلکس برای زیبایی بیشتر نمای داخلی ساختمان از راه پله های شیشه ای و چوبی و فلزی استفاده می شود و راه پله ها را می توان یکی از مهمترین عوامل بر روی زیبایی و جذابیت طراحی داخلی خانه های دوبلکس دانست.

توسط هوشنگ سیهون

هوشنگ سیحون از بهترین معماران ایرانی