بررسی چند ایده برای طراحی گالری مدرن و مینیمال خط معمار | memarinavaz

جهت دستیابی به این هدف، بخشهای اصلی اداری با توجه به عملكردهای هر یك می باید در محل مناسبی در نظر گرفته شود. به طور مثال افرادی كه در رأس قسمت مدیریت قرار دارند، معمولا در یك جا جمع می نمایند. فضای نمايشگاه بخش مهمی در اين مجموعه به شمار می رود كه خصوصيات آن بر مجموعه تاثير می گذارد. اين ادراك در محيطی با ساختار روشن، آسان تر و با خستگی كمتر به دست می آيد تا در فضائی كه تركيب ضعيف و نا خوانايی دارد.

استانداردهای موزه

بازدیدکنندگان باید به ترتیبی گرداگرد
شیء نمایشی قرار بگیرند که همگی فاصله‌شان تا آن مساوی باشد. در ذیل هر یک از عرصه های بالا به طور اجمال معرفی و مطالعات مربوط به آن ارائه می گردد. ۱۲) ورودی باید به صورت یک عنصر معماری مستقل اما در رابطه تنگاتنگ با موزه طراحی شود.

بررسی چند ایده برای طراحی گالری مدرن و مینیمال خط معمار | memarinavaz

رطوبت،دما و نور باعث فرسايش اشياء‌مي
گردند،دماي15درجه سانتيگراد و رطوبت نسبي 60%براي اكثر نمايشگاهها مناسب مي
باشد.رطوبت نسبي نبايد كم و زياد گردد و اين مساله با اشياء نمايشي ارتباط مستقيم
دارد،ولي در كل رطوبت نسبي 50% تا 6% توصيه مي گردد. اتاق ورودي موزه بايد به گونه اي ساخته و تزيين شود كه نظر مردم را جلب نمايد و معرف موزه نيز باشد؛ زيرا اين اتاق نخستين بخش موزه است كه بازديد كننده به آن وارد مي شود. رطوبت، دما و نور باعث فرسايش اشياء مي‌گردند، دماي 15 درجه سانتي‌گراد و رطوبت نسبي 60% براي اكثر نمايشگاههاي مناسب مي‌باشد.

طراحی گالری

اگر پنجره‌ها در سطح بالاتر از ديد انسان قرار گيرند اين مزيت را دارند كه نور آنها بهتر و شبيه نور سقف است و مهم‌تر آنكه هر 4 ديوار براي نمايش آثار آزاد مي‌شود. اما ايراد آنها آن است كه بايد جهت اجتناب از خيرگي در ديد بازديدكنندگان و ابعاد قابل‌توجه پنجره‌هاي گالري، بطور كلي ابعاد گالري افزايش يابد كه تبعات اقتصادي قابل‌توجهي دارد. چرا كه عمده تلاش فيزيكي بازديدكنندگان در جلو و عقب رفتن و ايستادن مي‌باشد. از اين رو كيفيت كف‌پوش بر خستگي و درجه تمركز بازديدكننده تأثيرگذار است. افزون بر آن رنگ و تركيب كف مي‌تواند متنوع و جذاب بوده و بايد متناسب با آثار به نمايش درآمده باشد و قابليت بازتابي آن به حدود 30 درجه برسد. فاصله بین ریلها در سقف برای بافته های سبك، ۱۵ سانتیمتر و برای بافته های سنگین با حجم زیاد، ۲۰ سانتیمتر مناسب است.

نورپردازی مصنوعی

از اولین چیزهایی که به محض ورود به نمایشگاه به چشم بازدید کنندگان می آید، خلاقیت و نوآوری در دکوراسیون و چیدمان نمایشگاه جدول ریزفضاهای گالری است. اشیاء مورد نمایش باید طوری قرار داده شوند که بدون زحمت در معرض دید مردم قرار بگیرند. در طراحی گالری ها باید از استانداردهای خاصی پیروی کرد که به شرح زیر است . به دلایل اقتصادی، فیزیولوژیکی و تنوع، این نوع نورپردازی هنوز بهترین وسیله روشنایی است و اگر مسائل حفاظتی اشیاء اجازه دهد ارجحیت، نور روز است. ج) كاهش زيان‌هاي احتمالي نور به ويژه اشعه‌هاي ماوراءبنفش كه در مدت طولاني مي‌توانند اثرات مخربي داشته باشند. دانلود معماری یکی از به روز ترین و کاملترین آرشیو های تخصصی معماری در ایران میباشد و ما هر روز جدید ترین مطالب را برای دانلود آماده میکنیم.

  • امروزه اغلب موزه ها به عنوان مراکز فرهنگی نیز مورد استفاده قرار میگیرند.
  • نورپردازی زنجیره ای بهترین و ایده آل ترین نوع نورپردازی برای گالری ها می باشد.
  • این حوزه دارای ۴ قسمت عمده؛ مدیریت مالی، مدیریت كارگزینی، مدیریت فنی و تعمیرات و نگهداری و مدیریت عمومی می باشد.
  • در ادامه خط معمار یک نمونه از گالری مدرن و مینیمال را برای شما به اشترک خواهد گذاشت.
  • اين ابعاد حداقلي براساس ميزان فضاي كافي و مناسب جهت بازديد موزه براي حداكثر تماشاچي كه در آن واحد از يك يا چند اثر ديدن مي‌كنند محاسبه مي‌شود.

توسط هوشنگ سیهون

هوشنگ سیحون از بهترین معماران ایرانی