بنای یادبود Stonewall “اولین مرکز LGBTQIA+ خدمات پارک ملی”

EDG Architecture + Engineering و Nate Berkus از جمله تیم هایی بودند که یک ساختمان تاریخی را برای مرکز بازدیدکنندگان بنای یادبود ملی Stonewall در شهر نیویورک بازسازی کردند.

مرکز بازدیدکنندگان بنای یادبود ملی استون وال (SNMVC) 2100 فوت مربع (195 مترمربع) را در بخشی از مسافرخانه تاریخی استون وال اشغال می کند، محل قابل توجه اعتراضات و شورش ها در حمایت از حقوق همجنس گرایان در ایالات متحده در اواخر دهه 1960.

گالری بنای یادبود ملی استون وال
EDG Architecture + Engineering و Nate Berkus از جمله طراحانی هستند که در مرکز بازدیدکنندگان بنای یادبود ملی Stonewall که اخیرا افتتاح شده است، مشارکت داشته اند.

استودیوی نیویورکی EDG Architecture + Engineering مرکز بازدیدکنندگان معماری را طراحی و بازسازی کرد، در حالی که طراحان مستقر در شیکاگو، نیت برکوس و جرمیا برنت در طراحی داخلی مشارکت داشتند. این نمایشگاه ها نیز توسط استودیوی Local Projects در نیویورک طراحی شده است.

مرکز بازدیدکنندگان که در خیابان کریستوفر 51 واقع شده است، نیمی از بار اصلی استون وال را اشغال می کند که در سال 1967 افتتاح شد و در امتداد خیابان کریستوفر 51 و 53 قرار دارد.

منطقه اداری بنای یادبود ملی استون وال
قفسه های نورانی پشت میز خوش آمدگویی وجود دارد

ساختمان اصلی دارای طاق‌های منحنی در هر دو نما است و اصطبل‌های اسب متعلق به دهه 1840 در آن قرار دارد.

EDG Architecture + Engineering گفت: “احتیاط زیادی” در بازسازی ساختمان، از جمله بازسازی نمای آن و برجسته کردن راهرویی که این دو فضا را به عنوان بخشی از نمایشگاه به هم متصل می کند، انجام شده است.

دیوار داخلی بنای تاریخی سنگی
مرکز بازدیدکنندگان در نیمی از بار سابق Stonewall Inn واقع شده است

این استودیو می گوید: در انتخاب مصالح و روش های تعمیر به دلیل اهمیت تاریخی بنا و لزوم حفظ ویژگی های نمای تاریخی، دقت زیادی صورت گرفت.

این مرکز بازدیدکنندگان به رهبری بنیاد غیرانتفاعی Pride Life و بنیانگذاران آن دایانا رودریگز و آن ماری گوتارد، در نهایت به عنوان یک “منبع آموزشی” عمل خواهد کرد.

این برای میزبانی از نمایشگاه‌های چندرسانه‌ای اختصاص داده شده به «تاریخ و فرهنگ LGBTQIA+» از جمله تئاتری برای فیلم‌ها و رویدادها و کپی از جوک‌باکس اصلی بار طراحی شده است.

اعتماد بنای یادبود ملی استون وال
شامل نمایشگاه های چند رسانه ای اختصاص داده شده به تاریخ LGBTQIA+ و رویدادهای قیام Stonewall

“با ورود به مرکز، بازدیدکنندگان از طریق یک تجربه آموزشی چند وجهی راهنمایی می شوند که با نسل های امروز صحبت می کند و آنها را تشویق می کند تا میراث استون وال و مبارزه مداوم برای برابری کامل را ادامه دهند.”

تعدادی از شرکت های بزرگ از جنبه های طراحی حمایت کردند.

بازدیدکنندگان با یک نمایشگاه دیجیتالی تحت حمایت گوگل که فیلمی را نشان می دهد که “تاثیر میراث استون وال در سراسر جهان” را قبل از ورود به فضای اصلی نشان می دهد، استقبال می شود.

به بنای یادبود ملی استون وال گوش دهید
یک مجموعه ویدیویی که شرکت کنندگان در جنبش استون وال را برجسته می کند

در نزدیکی ورودی، اینستالیشن های هنری توسط هنرمند Fewocious قرار دارد. هنرمند NFT مستقر در بروکلین این قطعات را در مراسم افتتاحیه مرکز در سال 2022 خلق کرد که شامل عباراتی مانند “امروز من فکر می کنم” و “زنده” است.

نمایشگاهی که توسط مارک سگال، یکی از بنیان‌گذاران SNMVC برگزار می‌شود، در امتداد فضای اصلی از یک طرف اجرا می‌شود و وقایع منتهی به قیام استون‌وال را به تصویر می‌کشد، در حالی که یک میز بلند که توسط قفسه‌های رنگین کمان پشتیبانی می‌شود، روبروی آن قرار دارد.

ماکت جعبه موسیقی، که به گفته این تیم، “ساماندهی شده توسط آمازون” بود، در مرکز با موسیقی به سرپرستی دی جی هانی دیژون قرار دارد.

در پشت، گوشه کوچکی نمایشگاه چرخشی برگزار می‌کند که توسط دانش‌آموزان دانشکده طراحی پارسونز مدیریت می‌شود و «تجارب جوانان دگرباش و متحدانشان» را به اشتراک می‌گذارد.

گالری بنای یادبود ملی استون وال
این فضا شامل یک نمایشگاه چرخشی توسط دانشجویان دانشکده طراحی پارسونز است

تئاتر کوچک Booking.com با یک پرده خاکستری در امتداد دورترین دیوار از منطقه اصلی جدا شده است.

این پروژه به دنبال تأسیس مسافرخانه استون وال به عنوان یک بنای تاریخی ملی و اضافه شدن به سیستم پارک ها در دوره ریاست جمهوری اوباما در سال 2016 انجام می شود.

اوباما در این بیانیه گفت: «من بنای یادبود ملی استون وال را به عنوان جدیدترین افزونه به سیستم پارک ملی آمریکا معرفی می کنم.

استون وال اولین بنای تاریخی ملی خواهد بود که داستان مبارزه برای حقوق لزبین ها، همجنس گرایان، دوجنس گرایان و ترنس ها را روایت می کند. از ما تعریف کرد که با هم قوی‌تر هستیم.»

پلاک یادبود ملی استون وال
تابلویی از Fewocious در ورودی وجود دارد

از زمان افتتاح، بار مسافرخانه Stonewall دستخوش تغییراتی در مالکیت، برنامه‌نویسی، بسته شدن و افتتاحیه شده است که ریشه آن به رستوران Speakeasy باز می‌گردد که در سال 1930 افتتاح شد.

افتتاح مرکز بازدیدکنندگان در 28 ژوئن 2024، پنجاه و پنجمین سالگرد قیام های استون وال بود.

این تیم گفت: «به‌عنوان اولین مرکز بازدیدکنندگان LGBTQIA+ خدمات پارک ملی، این روز یک دستاورد برجسته در تاریخ آمریکا است و به روح بی‌امان‌کننده‌ای که جنبش جهانی حقوق LGBTQIA+ را شعله‌ور کرد، احترام می‌گذارد.

به رهبری رودریگز و گوتار، شش سال طول کشید تا آن را به مرکز بازدیدکنندگان تبدیل کرد.

افتتاحیه نزدیک به پایان ماه غرور در ایالات متحده برگزار می شود که ژوئن را زمانی برای بزرگداشت مردم و فرهنگ LGBTQ+ می بیند. اخیراً، جفری گیبسون، هنرمند آمریکایی، ملیله‌های رنگارنگ را از سقف باغ‌های کیو آویزان کرد که به دیدگاه هنرمند درباره «طبیعت عجیب» اشاره می‌کرد. طراحان و محققان LGBTQ+ در مورد تکامل فضاهای عجیب و غریب و نحوه محافظت از آنها صحبت کردند.

عکاسی توسط استفن کنت جانسون.منبع: https://www.dezeen.com/2024/06/28/stonewall-monument-in-new-york-is-first-lgbtqia-visitor-centre-in-national-parks-service/

تحریریه کتب معماران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *