سوردو مادالنو یک ساختمان آپارتمانی “ویرانه بیش از حد رشد” در مکزیک ایجاد کرد

استودیوی معماری محلی Sordo Madaleno یک ساختمان آپارتمانی در مکزیک با الهام از اهرام مایا ساخته و از آپارتمان های مکعبی که روی هم چیده شده اند ساخته است.

این دهکده در شمال شرقی شبه جزیره یوکاتان مکزیک واقع شده است و 14885 متر مربع (160220 فوت مربع) وسعت دارد و ارتفاع آن در پنج طبقه به 12 متر (129 فوت) می رسد.

مجتمع آپارتمانی متشکل از واحدهای مربعی انباشته
سوردو مادالنو یک ساختمان آپارتمانی را در مکزیک تکمیل کرد

این ساختمان بر اساس «اهرام پلکانی تاریخ باستانی منطقه» از حجم های مکعبی به هم پیوسته، مجهز به بالکن، کرکره های چوبی، شیشه و ساختاری باز و نمایان تشکیل شده است.

Sordo Madaleno گفت: «رویکرد ما برای تقسیم حجم کلی ساختمان شامل بازگرداندن تراس های عقب در فواصل نامنظم و در سطوح مختلف بود.

آپارتمان های روستایی در مکزیک
این بر اساس اهرام منطقه ای مایا طراحی شده است

این انتخاب عمدی طراحی، نفوذپذیری ساختار اساساً مستطیل را افزایش می‌دهد و به آن اجازه می‌دهد به طور یکپارچه با طبیعت اطراف ترکیب شود.

آپارتمان های دهکده با استفاده از واحدهای چهار در چهار متری (13 فوت در 13 فوت) با یک تا چهار اتاق خواب در فضاهایی از 80 تا 160 متر مربع در دسترس هستند.

مجتمع مسکونی متشکل از واحدهای انباشته
حجم های مکعبی به هم پیوسته، فرم طبقه بندی شده ساختمان را ایجاد می کنند

طبق گفته تیم، این طرح هم «سختی» و هم «انعطاف پذیری» را در طراحی می دهد.

فرناندو سوردو مادالنو د هارو، شریک سوردو مادالنو می‌گوید: «ما دائماً مجذوب به هم پیوستگی سیستم‌ها و توانایی سازگاری هستیم.

“یک واحد اساسی، مانند یک مکعب چهار در چهار، پتانسیل ایجاد فضاهای با کیفیت بالا را دارد. طراحی کلی در ایجاد تعادل در مقیاس صمیمی، شبیه به یک روستای کوچک، و پیچیدگی های یک پروژه متراکم نقش دارد. “

به گفته این استودیو، تراس‌های عمیق ساختمان با گیاهانی که 80 درصد از گونه‌های محلی را در خود جای داده بودند، می‌توانست به عنوان باغ گیاه‌شناسی نیز استفاده شود.

حیاط
تراس ها مجهز به گلدان هستند

این مکان به تعدادی از فضاهای در نظر گرفته شده برای ایجاد جامعه بین خانه ها، از جمله استخرهای شنا، مینی گلف، منطقه بانوج، سینمای در فضای باز، چاله آتش، منطقه تناسب اندام و رستوران می پیوندد.

در طراحی پلان ساختمان، استودیو به دنبال این بود که تقریباً نیمی از برنامه را به فضاهای عمومی اختصاص دهد و آنها را با محیط اطراف ادغام کند.

سقف های بلند در حیاط
طرح آن بر اساس ماژول های 4*4 متری است

شریک خاویر سوردو مادالنو گفت: «توزیع برنامه‌ای طرح جامع با هدف استفاده حداکثری از ملک، اما بدون از دست دادن اهمیت احترام به بافت طبیعی آن، برنامه‌ریزی شد.

تخصیص 45 درصد از زمین به عنوان منطقه آزاد و ایجاد فضاهای بیرونی و مشترک برای بهره مندی کاربران از تجربیات و امکانات رفاهی برای حمایت از توسعه جامعه مورد توجه قرار گرفت.

مجتمع مسکونی در مکزیک
این بخشی از یک پروژه مسکونی بزرگتر در ریویرا مایا است

این ساختمان بخشی از پروژه بزرگتر 236 هکتاری (583 هکتاری) Corasol است که در Riviera Maya طراحی شده توسط Sordo Maddaleno، CUAIK Arquitects و Artigas Arquitects، که شامل تعدادی ساختمان آپارتمان و اقامتگاه در اطراف زمین گلف است.

اخیرا، Sordo Maddaleno یک باشگاه اعضا در خلیج عقبه به عنوان بخشی از پروژه عظیم NEOM طراحی کرد و یک باشگاه به شکل دونات در کنار دریاچه ای در مکزیک ایجاد کرد.

این استودیو در سال 1937 در مکزیکو سیتی تاسیس شد.

عکاسی از اسکار کابالرو است


اعتبار پروژه:
شرکا: خاویر سوردو مادالینو د هارو، خاویر سوردو مادالینو د هارو، فرناندو سوردو مادالینو د هارو
مدیر معماری: لوئیس هرناندز
تیم طراحی: الخاندرو اولیویه، خاویر بائز، آنتونیو اروتیا، ریموندو بالدوینوس
مهندسی سازه: جان اینجنیروس
مهندسی برق و مکانیک: مهندسین MC
مشاور روشنایی: اوچو 45
مشاور منظر: 101 شارژ بایسا

منبع: https://www.dezeen.com/2024/06/20/sordo-madaleno-creates-overgrown-ruin-apartment-block-in-mexico/

تحریریه کتب معماران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *