مینیمالیسم فاشیستی: فلسفه طراحی دیستوپیایی کانیه وست

یادداشت نویسنده: نویسنده و ویراستار این مقاله مدت زیادی را به بحث در مورد اینکه آیا باید منتشر شود یا نه. ما نگران اخلاق توجه به یک هنرمند با استعداد غیرقابل انکار بودیم که در سال های اخیر از بستر خود برای گسترش تعصب و نفرت استفاده کرده است. ما تصمیم گرفتیم او را دنبال کنیم، البته فقط به این دلیل که داستانی که در اینجا بیان می‌شود به خنثی کردن افسانه نبوغ یی کمک می‌کند – شهرتی که او برای دهه‌ها به طور سیستماتیک پرورش داده است و اغلب خود را با شخصیت‌هایی مانند انیشتین، شکسپیر و پیکاسو مقایسه می‌کند. همانطور که این مقاله روشن می کند، هیچ چیز جالبی در مورد آخرین تلاش او در معماری وجود ندارد.

را نیویورکر او اخیراً مقاله ای تحریک آمیز از ایان پارکر با عنوان “Kye West یک گنج معماری خرید – سپس به او یک ریمیکس خشونت آمیز داد” منتشر کرد. این قطعه واقعاً جالب است، و نوع داستانی است که می توانست تام ولف – یا شاید جی جی بالارد را جذب کند. مانند یک تصادف رانندگی آتشین، به سادگی نمی توان از آن دور شد.

برای کسانی که مقاله را نخوانده اند، زاویه خبر این است که پیمانکاری به نام تونی ساکسون علیه یی شکایت کرده است. در شکایت، ساکسون تجربه سورئال استخدام شدن توسط یی را برای بازسازی خانه ای که در مالیبو به قیمت 57 میلیون دلار در پاییز 2021 خریداری کرده بود، توصیف می کند. او به جای اینکه ساکسون بازسازی های معمولی را انجام دهد، از او خواست تا خانه را قطعه قطعه کند. به دلایلی که کاملاً مشخص نبود. همه این اتفاقات حدود یک سال قبل از اینکه این نوازنده مشهور جهانی با حضور در برنامه تلویزیونی بدنام راست افراطی شهرت خود را سوزاند اتفاق افتاد. اطلاعات او اعلام کرد که “هیتلر را دوست دارد”.

وقتی یی این نظر را داد، تعجب آور نبود. در ماه‌های منتهی به اولین نمایش InfoWars، یی نظرات ضدیهودی متعددی را در رسانه‌های اجتماعی و مصاحبه‌ها بیان کرده بود که عملاً منجر به پایان دادن به شراکت تجاری او با آدیداس، بالنسیاگا و سایر برندها شد و ارزش خالص او را ویران کرد.

برای بازگشت به بالارد، در این دوره دو ماهه در حرفه یی چیزی به طرز بیمارگونه قانع کننده ای وجود داشت. صرف نظر از عامل تسکین دهنده احتمالی بیماری روانی هنرمند – موضوعی بسیار بحث برانگیز – اجرا عمدی به نظر می رسید، یک اقدام تخریبی انحرافی که نه تنها خودش، بلکه دیگرانی را که به طور نابخشودنی بی گناه بودند، هدف قرار می داد. می توان حدس زد که چرا این کار را کرد، اما در نهایت مهم نیست. یی با متحد شدن با هیتلر، نه تنها تعصب شخصی خود، بلکه قالب توتالیتر ذهن خود را آشکار کرد. برای کسانی که حرفه او را دنبال می کردند، بسیار منطقی بود.

یی به عنوان یک هنرمند مجذوب ایده ایجاد محیط ها و تجربیات قابل کنترل است. انحراف او به سمت سیاست جناح راست صرفاً گسترش این انگیزه به قلمرو جامعه است. همانطور که اکثر هنرمندان به طور شهودی می دانند، این خط قرمز است، نقطه ای که در آن تحریکات یی دیگر جالب نیست و خطرناک می شود.

معماری منحصر به فرد است زیرا یک شکل هنری و نوعی زیرساخت اجتماعی است. با دانستن اینکه یی چگونه فکر می‌کند و چگونه کار می‌کند، می‌توان پیش‌بینی کرد که معماری برای او مناسب نخواهد بود، حوزه‌ای که در آن انگیزه‌های متعالی او کاملاً منفی و مخرب ظاهر می‌شوند. طبق گزارش ساکسون، این دقیقاً همان چیزی است که اتفاق افتاده است.

خانه ای که ساکسون را برای کار روی آن استخدام کرد، فقط یک عمارت مالیبو نبود، بلکه یک شاهکار مینیمالیستی بود که توسط معمار ژاپنی برنده جایزه پریتزکر، تادائو آندو، یکی از معدود اقامتگاه های آندو در آمریکای شمالی طراحی شده بود.

در میان معماران زنده، شهرت آندو بی نظیر است. به عنوان مدافع وحشی گری ساکن Architizer، من خود را یک طرفدار بزرگ می دانم. توانایی آندو در برانگیختن حس صمیمی از مکان با حداقل تعداد عناصر حتی در عکس ها نیز مشهود است. این واقعاً وحشیانه نیست. این معماری بتنی است که مصالح صنعتی را که در ساخت آن وارد می شود تجلیل می کند و روش جدیدی را برای سکونت در فضا، هم عمومی و هم خصوصی پیشنهاد می کند. که مراقب، وظیفه شناس و با ملاحظه است.

ایده بازسازی خانه آندو و انحراف از دیدگاه معمار به خودی خود خنده دار است. چرا آندو را بخریم تا دید دقیق معمار را بر هم بزنیم؟ یک خانه مشابه که توسط شخص دیگری طراحی شده است تقریباً به اندازه آن هزینه نخواهد داشت و هیچ کس اهمیت نمی دهد که شما با آن چه کردید. اما موضوع اینجاست. چیزی که در نظر داشتید اصلاً بازسازی نبود. او به دنبال چیز دیگری بود – هتک حرمت.

هنگامی که معمار بیانکا سنسوری – اکنون همسر یی – برای اولین بار ساکسون را در خانه هدایت کرد، دید که این خانه نه تنها زیبا است، بلکه به عنوان یک فضای زندگی نیز کاربردی است. اگرچه خانه فاقد مبلمان بود، اما دارای حمام هایی بود که با سنگ مرمر سیاه و سفید نفیس، مانند چیزی در یک هتل نیویورک در دهه 1920 بود. کابینت های چوبی نیز بر ساکسون تأثیر گذاشت که تخمین زده بود نصب آنها صدها هزار دلار هزینه دارد. عناصر طراحی دراماتیک مانند مناظر وسیع اقیانوس و راه پله های بزرگ در کنار عناصر عابر پیاده مانند اتاق لباسشویی که کنترل سیستم گرمایش و سرمایش خانه را در خود جای داده است، وجود دارند. اگرچه توسط یک افسانه زنده طراحی شده بود، اما مجسمه یا معبد نبود. یک خانه بود.

ساکسون دستور داد هر چیزی که خانه را قابل استفاده می‌کرد، از جمله تمام لوله‌ها، پنجره‌ها و برق را نابود کنند. او همچنین می‌خواست پله‌های عریض – علامت تجاری آندو – را با نوعی رمپ جایگزین کند. او ظاهراً در گذشته به “ممنوع کردن” پله ها ابراز علاقه کرده است، اما نه به دلیل نگرانی در مورد دسترسی.

همانطور که پارکر توضیح می‌دهد، «به نظر می‌رسد که رمپ‌هایی که Yee برای جاده مالیبو پیشنهاد کرده بود، حداقل چهار برابر شیب‌دارتر از آن‌هایی بود که توسط قانون آمریکایی‌های دارای معلولیت مجاز بود، و در طول فرآیند تخریب، نه چندان دور از لبه بالکن به پایان می‌رسیدند برای مثال، هر کسی که از اتاق خواب اصلی روی تخته موج‌سواری پایین می‌آید، می‌تواند انتظار داشته باشد که از لبه شلیک کند و حدود سی فوت در ساحل فرود آید.

ساکسون از دستورات گیج‌کننده یی پیروی کرد و با احتیاط بدون مجوز کار کرد تا خانه را تکه تکه کند. خوشبختانه هیچگاه رمپ های انتحاری نصب نشد، اما خانه به طور کامل ویران شد. تمام لوله‌ها و سیم‌ها به همراه پنجره‌ها کنده شده‌اند، و خانه در حال حاضر به‌عنوان یک جعبه بتنی آشکار در ساحل، در معرض عناصر قرار گرفته است. اجزای فولادی زنگ زده اند و قسمت اعظم بتن را قرمز رنگ کرده است.

در حین کار روی پروژه، ساکسون روی یک تشک برهنه در ملک خوابید. یی استدلال می کند که او از ساکسون خواسته است این کار را انجام دهد، که بخشی از دعوا همراه با اختلافات بر سر پرداخت های از دست رفته است.

در هر صورت این پروژه قبل از تکمیل رها شد. من خانه را در دسامبر 2023 با قیمت بسیار پایین‌تری وارد بازار کردم. در آوریل امسال، او دوباره قیمت را به 39 میلیون دلار کاهش داد، 18 میلیون دلار کمتر از هزینه ای که یی خرج کرد. با توجه به اینکه اکنون به شدت آسیب دیده است، دانستن اینکه خانه در نهایت چه قیمتی خواهد داشت دشوار است.

نکته چیست؟ ساکسون و دیگران در مورد چشم انداز نهایی یی نامشخص هستند. ساکسون تصاویری از “پیشرفت” خود می فرستاد – معمولاً فقط انبوهی از آوار – و یی پیام های تشویق کننده ای مانند “بیا برویم” می فرستاد. . . تازه ساده و cleeeeean. گاه از سرعت پیشرفت اذیت می شد. او واقعاً می خواست هر چه سریعتر خانه را از شبکه برق جدا کند، حتی اگر ساکسون به او اطلاع داده بود که برای کاری که انجام می دهد به برق نیاز دارد.

سرنخ هایی در مورد هدف نهایی یی برای خانه را می توان در تحسین و حمایت او در طول سال ها از جیمز تورل، هنرمند نور و فضا که از دهه 1970 فعال بوده است، یافت. بیشتر دوستداران هنر، تورل را از طریق Skyspaces می شناسند، رصدخانه هایی در فضای باز که نور طبیعی و مصنوعی را برای تشویق به تفکر در محیط ترکیب می کنند. تورل همچنین به خاطر پروژه دهانه رودن که از دهه 1970 روی آن کار می کند، مشهور است. این یک آتشفشان خاموش است که توریل آن را به شبکه ای از تونل ها تبدیل کرده است، با اتاق های مختلف که مناظر بی نظیری از آسمان را ارائه می دهند. در سال 2018، ی 10 میلیون دلار به تورل اهدا کرد تا گودال رودن را پس از انجام یک تور خصوصی از کار در حال انجام، به پایان برساند.

من کارهای جیمز تورل را دوست دارم و شاهد همگرایی بین نوع آگاهی او در فضاهای آسمانی و کاری هستم که آندو در معماری انجام می دهد. با این حال، یک تفاوت وجود دارد. دهانه رودن یک اثر هنری خاص است که اساساً معبدی است که به تفکر زیبایی‌شناختی اختصاص یافته است. آثار آندو معبد نیستند. آنها ساختمان هستند. حتی موزه ها نیز ساختارهای عمومی هستند که با هرج و مرج و تنوع زندگی مرتبط هستند. به عنوان یک معمار، دستاورد آندو آوردن صلح و آرامش به زندگی روزمره است – نه اینکه زندگی روزمره را به کلی کنار بگذارد، چیزی که به نظر می رسد یی می خواهد انجام دهد، و نه فقط در مالیبو.

او یک بار در توییتر نوشت: “همه ما در فضاهای توریل زندگی خواهیم کرد.” این در زمانی بود که او در حال توسعه نمونه های اولیه برای واحدهای مسکونی عجیب و غریب و مقرون به صرفه شبیه به ایگلو در ملک خود در لس آنجلس بود. (او در پی اختلاف بر سر مجوزها آن را برچید.) همانطور که پارکر اشاره می کند، این بیانیه یک سوء تفاهم عمیق از تفاوت بین هنر و معماری را آشکار می کند.

پارکر توضیح می‌دهد: «تاسیسات آسمان‌اسپیس با امضای تورل، که بیش از هشتاد مورد از آن در سراسر جهان وجود دارد، در معرض عناصر قرار دارند. آکوستیک آنها می تواند یک چالش باشد بیشتر آب و هوای معتدل، آنها (همانطور که یی پیشنهاد می کند) مدل جدیدی از پناهگاه را نشان نمی دهند.

یی معتقد است که تورل می تواند راه رو به جلو را برای یک “مدل پناهگاه” جدید نشان دهد، زیرا، مانند همه تمامیت خواهان، با نیازهای انسانی که به نظر او فقط موانعی برای تحقق چشم اندازش هستند، دشمنی دارد. این مشکل در آکادمی Dunda، مدرسه مسیحی K-12 Yee که در دره سیمی، کالیفرنیا تأسیس شد، نیز مشهود بود، که درهای خود را پس از موعظه‌های ضد یهود او در سال 2022 بسته بود. کارمندان سابق اکنون از یی به دلیل شرایط کاری بد در آن مدرسه شکایت کرده‌اند.

برنامه های درسی یکپارچهسازی با سیستمعامل و دیگر مسائل وحشتناک به کنار، از نقطه نظر بصری صرف، همه چیز در آکادمی دوندا بدبخت بود، از یونیفرم های تمام مشکی گرفته تا نورهای مصنوعی خشن داخلی و این واقعیت که تنها غذای سرو شده سوشی بود. مدرسه ایده آل K-12 یی یک محیط کاملاً کنترل شده و اساساً یک زندان بود. این یک آرامش بزرگ است که این مدرسه دیگر وجود ندارد و هیچ کودکی مجبور نخواهد بود به این مکان وحشتناک برود.

گفته می شود که اتاق مورد علاقه یی در خانه مالیبو، اتاق خشکشویی کوچک زیرزمینی بوده است که از طریق سوراخی در کف می توان به آن دسترسی داشت. در اصل، این فضایی برای قرار دادن کلید مدار، واحد AC، آبگرمکن و مواردی از این قبیل بود. اما وقتی ساکسون یه را به فضای خفه کننده هدایت کرد، نقشه های متفاوتی داشت. او به ساکسون گفته است: “این پناهگاه بمب من خواهد بود.” “این بت غار من خواهد بود.”

در طی چند هفته آینده، یی تعدادی نقاشی برای ساکسون فرستاد که نشان می‌داد چگونه می‌توان این رخت‌شویی کوچک را به فضایی برای زندگی خود تبدیل کرد. ظاهراً امکانات رفاهی شامل یک سوراخ کوچک در کف می شد که به عنوان توالت عمل می کرد. همانطور که پارکر توضیح می دهد: “یک کپسول کندو مانند برای تامین برخی از نیازهای اولیه انسان وجود دارد که از آن می توان به یک فضای نیمه عمومی بزرگ که رو به آسمان است بیرون آمد پناه بردن به یک اثر هنری خیره کننده ملموس.”

ممکن است اضافه کند: این رؤیت قبر است.

فانتزی های معماری یی نه تنها پوچ هستند، بلکه اساساً ضد زندگی هستند. کولاپات یانتراست، همکار سابق آندو، گفت که او «واقعاً آنچه را که یی می‌خواست انجام دهد» را با خانه مالیبو تحسین می‌کرد، و آن را تلاشی برای «واقعاً دنبال چیزهای خام و اولیه» می‌دانست که در قلب مینیمالیسم نهفته است.

با احترام، من با Yantrasat موافق نیستم. در انتهای مسیری که در حال حاضر در آن هستید، چیزی ارزش یافتن ندارد. فقط درد

تصویر روی جلد: جزئیات غرفه کنفرانس ویترا توسط Andreas Schwarzkopf، CC BY-SA 3.0 ، از طریق Wikimedia Commons

معماران: می خواهید پروژه شما برجسته شود؟ کار خود را با Architizer به نمایش بگذارید و برای خبرنامه های الهام بخش ما ثبت نام کنید.منبع: https://architizer.com/blog/inspiration/stories/fascist-minimalism-kanye-west-destroys-tadao-ando-home/

تحریریه کتب معماران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *