پناهگاه مسیر دوچرخه 1/2 اسکله پوشش چوبی را با تأثیرات پست مدرن ترکیب می کند

معماران آلمانی Sascha Henken و Stefanie Ritler یک پناهگاه سنگی برای دوچرخه سواران به مسیر دوچرخه سواری در اتریش اضافه کرده اند.

این سازه که Pier 1/2 نام دارد، در مرز بین اسلواکی و اتریش قرار دارد و بخشی از مجموعه ای از آثار هنری ایجاد شده در مسیر دوچرخه سواری معروف به مسیر پرده آهنین است.

هنکین و ریتلر با بهره گیری از موقعیت پروژه در مرز، غرفه را به شکل پلکانی طراحی کردند که به عنوان نمادی از اتصال و جدایی در نظر گرفته شده است.

نمایی از مسیر پناهگاه دوچرخه سواران توسط ساشا هنکین و استفانی ریتلر
ساشا هنکین و استفانی رایتلر یک پناهگاه برای دوچرخه سواران در اتریش ایجاد کردند

هنکین به Dezeen گفت: «مفهوم اساسی طراحی از محیط اطراف آن می‌آید.

وی افزود: این شی در کنار مرز بین اسلواکی و اتریش – پرده آهنین سابق – قرار دارد.

هنکن افزود: “پلکان شما را دعوت می کند تا بالا بروید و به طرف دیگر نگاه کنید. این فقط نیمی از ساختاری است که می تواند شما را به طرف دیگر ببرد – به این ترتیب تقسیم و اتصال را نشان می دهد.”

نمایی از پله ها در اسکله 1/2 در اتریش
پناهگاه دارای راه پله است

اسکله 1/2 دارای یک قاب کاج است که بر روی یک اسکله واقع در ساحل رودخانه شیب دار و پوشیده از چمن قرار گرفته است. یک حصار زرد روشن در امتداد یک لبه قرار دارد و مسیری را در کنار آن می‌پوشاند.

خود پناهگاه شامل دو دیوار تزئینی است که به سمت بالا شیب دار به سمت رودخانه است که شبیه ابر طراحی شده است. بین دیوارها پلکانی است که به یک سکوی تماشای مرتفع منتهی می شود که از رهگذران دعوت می کند به اسلواکی در آن سوی رودخانه نگاه کنند.

نردبان در پناهگاه دوچرخه سواران توسط ساشا هنکین و استفانی ریتلر
با دیوارهای تزئین شده اندود شده است

هنکن گفت: “اسکله 1/2 لحن بسیار بازیگوشی دارد. ما این را انتخاب کردیم، اگرچه تقسیم بندی ناشی از پرده آهنین یک موضوع جدی است، زیرا می خواستیم یک چشم انداز مثبت ایجاد کنیم.”

او افزود: «لبه‌های تزئین شده بهشت ​​را نشان می‌دهد، زیرا پله‌ها واقعا نمی‌توانند شما را به آن سوی مرز ببرد و این یک خیال است.»

زیر پله ها یک سرپناه وجود دارد. یک درگاه قوسی قرمز رنگ که از مسیر ورودی قابل دسترسی است، به فضای سرپوشیده حاوی نیمکت‌های چوبی و یک میز منتهی می‌شود و به دوچرخه‌سوارانی که از جاده استفاده می‌کنند فضای خشکی برای استراحت می‌دهد.

یک پنجره دایره‌ای با قاب قرمز روشن دیوار انتهایی را سوراخ می‌کند و در حین قاب‌بندی مناظر رودخانه، نور را وارد می‌کند.

حصار زرد در اسکله 1/2 در اتریش
یک حصار زرد روشن با یک گذرگاه عابر پیاده مرزی دارد

نمای بیرونی Pier 1/2 با زونا کاج پوشانده شده است تا به آن کمک کند با محیط طبیعی خود ترکیب شود، در حالی که رنگ های روشن تأثیرات مدرن را در طراحی برجسته می کنند.

هنکن گفت: “ما (زونا) را به دلیل پایداری و زیبایی طبیعی آنها و همچنین به دلیل ارتباط آنها با سبک ساختمان آلپ که با اتریش مرتبط می کنیم، انتخاب کردیم، حتی اگر در منطقه اتریش پایین گسترده نیست.”

Shelter Space Inside Pier 1/2 توسط ساشا هنکین و استفانی ریتلر
پناهگاه در زیر پله ها قرار دارد

هنکن افزود: “رنگ چیزی است که برای من و استفانی بسیار شهودی است.”

او افزود: “اما ما از دوران پست مدرن و دهه 1980 الهام گرفتیم. هدف این پانل ها تلفیق با طبیعت و حومه اتریش است، اما ما می خواستیم برخی از ویژگی ها برجسته شوند.”

اسکله 1/2 توسط ساشا هنکین و استفانی ریتلر
یک پنجره مدور پناهگاه را روشن می کند

جدا از ورق فلزی گالوانیزه ای که برای لبه های سازه، درها و پنجره ها استفاده می شود، نمای بیرونی اسکله 1/2 از چوب تصفیه نشده ساخته شده است که باعث می شود ظاهر آن به تدریج در طول زمان تغییر کند.

هنکین می گوید: «چوب درمان نشده است، بنابراین به طور طبیعی در طول زمان تغییر رنگ می دهد. کاج چوب معمولی برای استفاده در فضای باز در منطقه اتریش پایین است زیرا به خوبی با رطوبت سازگار است.

دیگر سازه‌های پناهگاهی که اخیراً در Dezeen به نمایش گذاشته شده‌اند شامل یک پناهگاه کوهستانی مثلثی با پوشش فولاد گالوانیزه و یک پناهگاه چوبی با سقف ورق آلومینیومی است.

عکاسی توسط Kollektiv Plus X.

منبع: https://www.dezeen.com/2024/07/07/pier-1-2-shelter-stefanie-rittler-sascher-henken/

تحریریه کتب معماران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *