کارلو راتی چشم انداز خود را برای دوسالانه معماری ونیز 2025 به اشتراک می گذارد

کارلو راتی مدیر ارشد دوسالانه معماری ونیز 2025 است. هوش. موضوعات کلیدی برای نمایش آینده نگر شامل ونیز به عنوان یک آزمایشگاه زنده، هوش طبیعی، هوش مصنوعی و هوش جمعی است.

که راتی مدت کوتاهی پس از کنفرانس مطبوعاتی مصاحبه ای انجام داد تا درباره چشم انداز خود بیشتر بداند.

که: اومبرتو اکو برای شما و بینال آینده بسیار مهم است. آیا می توانید در مورد چگونگی مفهوم سازی او صحبت کنید اسلات اپرا روی فکر شما تاثیر می گذارد؟

سوابق تجاری: رابطه من با اومبرتو به دوران دانشجویی من برمی گردد و بله، او برای من بسیار مهم است. ما در حدود سال 2000 با هم پروژه ای به نام Progetto Collegium در میلان انجام دادیم. چهار بنیانگذار وجود داشت، از جمله من، اومبرتو. فیلسوف مارکو سانتامبروجیو. و فیلیپو دی ویو. ما چهار نفری Colegio di Milano را تأسیس کردیم.

در طول این فرآیند، از نظر فکری با اومبرتو بسیار نزدیک شدم. کتاب او، به نام مفهوم اسلات اپرا، برای من نیز بسیار مهم شده است. اسلات اپرا در انگلیسی به “کار باز” ترجمه می شود. این ایده این است که یک اثر هنری هرگز نمی تواند تکمیل یا به سرانجام برسد. اما هنر می تواند به قدرت های مختلفی تبدیل شود.

این کتاب از اومبرتو الهام بخش اولین کتاب من بود، معماری متن باز. این مفهوم به من کمک می کند که معماری را چیزی بدانم که دائماً در جریان است و با طبیعت همگام است. طبیعت هرگز کامل نیست. دائماً از حالتی به حالت دیگر در حال تغییر و جهش است.

که: این نمایشگاه با سایر نمایشگاه‌ها متفاوت خواهد بود زیرا در وب‌سایت بینال پورتالی وجود دارد که در آن افراد می‌توانند ایده‌های خود را در مورد آنچه می‌خواهند در ونیز ببینند ارائه دهند، که به وضوح با چارچوب متن باز شما مطابقت دارد. این ایده از کجا آمد و چگونه کار خواهد کرد؟

سوابق تجاری: در طول چند ماه گذشته، نزدیک به 1000 پست ناخواسته از افرادی دریافت کرده‌ایم که ایده‌های متفاوتی در مورد آنچه می‌خواهند ببینند، دارند. ایده ما ساده بود: ما تصمیم گرفتیم این ایده ها را در یک پایگاه داده آرشیو کنیم و به مردم این فرصت را بدهیم که ایده های خود را با انواع مختلف رسانه ها به اشتراک بگذارند. اکنون مردم می توانند از طریق یک پورتال در وب سایت دوسالانه فیلم، پیام و غیره ارسال کنند.

معمولا این کارها به این صورت است که مدیر خلاق به سادگی تصمیم می گیرد چه کسی را دعوت کند. می خواستم صداهای زیادی بشنوم. نمی دانیم 1000، 50000 یا 100000 سهم به دست می آوریم، اما به زودی متوجه خواهیم شد.

که: مردم تا کنون چه نوع ایده هایی ارائه کرده اند؟

سوابق تجاری: ایده‌ها تا کنون کمی کمتر متمرکز بوده‌اند، زیرا مردم هنوز نمی‌دانند موضوع چیست. امیدوارم بعد از ارائه (این هفته) افکار بیشتر متمرکز شوند. اکنون که چهار موضوع معرفی شده است – تفنگ، هوش طبیعی، هوش مصنوعی و هوش جمعی – امیدواریم بتوانیم ورودی های بیشتری در این مسیرها داشته باشیم. به خصوص دومی، از نظر چگونگی ارتباط آن با آنچه می تواند فراتر از سیاره ما اتفاق بیفتد.

عکس کارلو راتی
کارلو راتی (Re: publica from آلمان / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0 DEED)

که: پاویون مرکزی در سال 2025 برای ارتقاء بسته می شود. برنامه نویسی که معمولاً در آنجا انجام می شود کجا انجام می شود؟

سوابق تجاری: در مورد پروژه های فردی نمی توانم چیز زیادی بگویم. اما می توانم بگویم که بال هایی در آرسنال، جیاردینی و خارج از محوطه وجود خواهد داشت.

در ارائه خود در مورد اینکه چگونه از زمان راسکین، مردم با ایده های جدید به ونیز آمده اند صحبت کردید. اما من علاقه مندم که چگونه ونیز می تواند به یک آزمایشگاه زنده تبدیل شود که در آن ایده های طراحی را می توان برای بقیه جهان آزمایش کرد.

دوسالانه ها در دهه گذشته تغییرات زیادی کرده اند. آنها مکان هایی بودند که مردم مجموعه ای از دانش را در آنجا جمع می کردند. اما امروز فرق کرده است. امروز معتقدم دوسالانه ها می توانند کاتالیزوری برای تغییر باشند. امیدوارم آنچه در ونیز در سال 2025 اتفاق می افتد، پس از پایان آن در سایر نقاط جهان نیز طنین انداز شود.

که: درباره سازوکارهای داخلی دوسالانه ونیز صحبت کنید؟ مشخصاً مدتی است که به این افکار فکر می کنید. آیا باید ایده خود را با رئیس بینال ونیز مذاکره می کردید؟ این چطوری کار میکنه؟

سوابق تجاری: شما اکنون بخشی از چندین بینال ونیز بوده اید. من در دوسالانه 2006 به سرپرستی ریکی بوردت، که بر فراتر از شهر متمرکز بود، و در دوسالانه رم کولهاس در سال 2014 شرکت کردم. اصول اولیه. کار با ریم در این زمینه و با افرادی مانند آلخاندرو زایرا پولو عالی بود.

دوسالانه پیش رو به چند دلیل متفاوت است. من توسط رئیس جمهور خروجی و آینده برای نقش سازمانی توصیه شده ام. در گذشته، مفاهیم به هر طریقی مورد بررسی قرار می گرفتند، اما به من آزادی کامل به تمام معنا داده شد.

من بازخورد دریافت کرده ام و جلسات متعددی تاکنون برگزار کرده ام. افراد مسئول بخش فنی، اجرا، حقوقی، تولید و میانجی بین تیم ها هستند. بنابراین، افرادی هستند که بیش از ده سال است که این کار را انجام می‌دهند و می‌توانند به من بگویند چه چیزی جواب می‌دهد و چه چیزی خوب نیست. این نظرات بسیار روشنگر بوده است.

که: در سال 2025 بیشتر از چه چیزی هیجان زده هستید؟

سوابق تجاری: افراد دفتر، مانند دانیله بلری، نیروی اصلی در این همکاری بوده اند. تبلیغات پیرامون دوسالانه ها معمولاً بر روی نام کارگردان متمرکز می شود، اما من می خواهم تأکید کنم که این سازمان چقدر همکاری دارد.

از نظر آنچه که من به آن امیدوار هستم، فکر می‌کنم آنچه بیش از همه به من و دانیله انگیزه می‌دهد انتشار این پیام در مورد معماری به عنوان ابزاری برای سیاره ماست. ما می خواهیم تأکید کنیم که معماری می تواند وضعیت موجود را تغییر دهد.

امروز یک طنز عجیب وجود دارد، زیرا نگرانی عمومی در مورد آب و هوا در بالاترین حد خود قرار دارد. اما در عین حال، ثبت نام در دانشکده های معماری در سراسر جهان به پایین ترین حد خود رسیده است. هدف معماری از ابتدا کمک به محافظت از ما در برابر محیط خشن بود. چگونه معماری می تواند در آینده همین کار را انجام دهد؟منبع: https://www.archpaper.com/2024/05/carlo-ratti-curatorial-vision-an-2025-venice-architecture-biennale/

تحریریه کتب معماران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *